כמה עובדות חשובות על הנקה


 • חלב אם נוצר בשד כבר משבוע 20. הסיבה לכך היא שבמידה ונולד תינוק בטרם עת, הוא יוכל לינוק ולקבל חלב.
 • חלב אם מותאם לגילו של התינוק מרגע לידתו, תינוק שנולד פג, החלב מותאם לצרכים שלו, וכמובן שלתינוק שנולד בזמן. הרבה פעמים, נשים שמניקות ילד ראשון ונכנסות להריון, הרכב החלב בשד משתנה והילד הגדול מפסיק לינוק כי הטעם של החלב משתנה.
 • חלב אם מתעכל במהירות רבה ביחס לתחליפי חלב ולא "יושב" הרבה בבטן, זו הסיבה שתינוק זקוק לינוק מספר רב של פעמים ביממה, ולא בהכרח כל 3-4 שעות כפי שתינוק שאוכל פורמולה.
 • החלב בשד נוצר בעקבות הפרשה של הורמון הפרולקטין, אשר מופרש בדם האישה החל משבוע 20 לערך, ויציאתו של החלב דרך צינוריות החלב מתרחשת עקב פעילותו של האוקסיטוצין- אותו הורמון שגורם להתכווצות הרחם וללידה.
 • בשעתיים הראשונות לאחר לידה פיזיולוגית ללא משככי כאבים, התינוק ערני מאד ורפלקס המציצה מאד חזק בזמן זה, לכן מומלץ מאד לנסות להניק אותו מיד אחרי הלידה במידה וזה מתאפשר.
 • החלב ביומיים הראשונים אחרי הלידה נקרא: קולוסטרום- והוא דומה יותר לדבש (צהבהב וסמיך מאד), יש בו כמות אדירה שלנוגדנים וגלוקוז על מנת לספק הגנה ותזונה עשירה מיד עם צאתו של התינוק לאוויר העולם, הקולוסטרום יוצא מהשד בשעות הראשונות לאחר הלידה בכמויות קטנות מאד!!!!! ממש טיפות בודדות. גודל הקיבה של תינוק ביומיים הראשונים אחרי לידה הואכגודל גולה קטנה בלבד, לכן אין צורך לחשוב שאין מספיק חלב, הכמויות הגדולות (החלב הלבן) יותר מגיעות כמה ימים אחרי הלידה (בין 3 ל 5 ימים).
 • חשוב מאד בימים הראשונים אחרי הלידה לשים את התינוק על השד כמה שיותר ולתת לו לינוק לעיתים קרובות, הסיבה לכך היא כפולה: גם החשיבות של עליה במשקל והנקה פעילה וגם בגלל שהקולטנים להורמון הפרולקטין נוצרים בשד בשבועיים הראשונים אחרי הלידה, ככל שכמות הקולטנים תהיה גבוהה יותר, כך כמות החלב בשד תהיה גדולה גם כן בעתיד. יש תקופת זמן קריטית, שבמידה ומפספסים אותה קשה יהיה להשלים את החסר, והחלב בשד לא יספיק לצרכיו של התינוק.
 • לאחר כשלושה ימים נוצר החלב ה"לבן" בשד אשר מחולק באופן טכני לחלב קדמי וחלב אחורי: החלב הקדמי/ראשוני אחוז המים בו גבוה מאד (72%)- לכן אין צורך לתת לתינוק שיונק מים, היות והחלב מספק את כמות הנוזלים הדרושה לו, ואילו בחלב האחורי/השניוני, יש כמות גבוהה של שומנים: השמנת. לכן מאד חשוב "לסחוט" את השד כלומר לאפשר לתינוק לינוק עד שהשד מתרוקן ולא לעבור מצד לצד לעיתים קרובות (לזגזג). בעיקרון חשוב להציע לתינוק לינוק משני הצדדים בארוחה אחת.
 • מאד חשוב, להביא את התינוק לשד ולא את השד לתינוק!!!!! כך זרימת החלב תהיה טובה וגם האישה לא מתאמצת בהנקה (הכתפיים, הגב, השרירים לא נתפסים).
 • פציעות וכאבים הם לא חלק מהנקה תקינה!!! ואין להשלים עם מצב זה. הסיבה העיקרית לפציעה היא תנוחה לא מתאימה ותפיסה לא טובה של השד. חשוב מאד לקבל עזרה מקצועית במידה ומצב זה ממשיך לאורך זמן!
 • חשוב שיהיה בבית אחרי הלידה: וודקה (הכי פשוטה שיש), פדים קרים (שניתן לשים במקרר, יש בבית מרקחת), משחה לפצעים- פיורלן של מדלה. מאד חשוב לאוורר כמה שיותר את השדיים, לא לשטוף אותם בסבון (זה מייבש ורק גורם ליותר נזק בהנקה), לנסות לא לישון עם חזיית הנקה בלילה.
 • מונח  ה- FIL. ככל שהשד מלא יותר נוצר פחות חלב, כיוון שהפרולקטין מגיב לזה באיתות שאין צורך בחלב. לכן ככל שהחלב בשד מתרוקן מספר פעמים רב יותר, כך יש הוראה לייצר יותר חלב.
 • דרכים לעודד שחרור אוקסיטוצין וזרימת חלב בשד: גירוי ישיר של הפטמות, עור לעור עם התינוק, סביבה רגועה, נשימות עמוקות!, עיסוי וחימום השד, שאיבה.
 • איך יודעים שהתינוק יונק טוב ועולה במשקל: החל מהיום השלישי אחרי הלידה, במידה ויש לו 2-3 קקי ביום, 4-6 חיתולים רטובים-פיפי ביום. כך בשלושה שבועות הראשונים, לאחר מכן זה יורד, אצל כל תינוק על פי קצב חילוף החומרים. וכמובן מעקב אחר המשקל. תינוק יונק עולה במשקל בממוצע 150 גרם בשבוע, לפחות 450  גרם בחודש.
 • הנקה פעילה: לתינוקות בימים הראשונים אחרי הלידה, יותר קשה לינוק בדרך כלל, צריך לעזור להם, והמשמעות היא: להעיר אותם תוך כדי הנקה כך שהם לא יירדמו על השד, לוודא שהתינוק יונק בתפיסה נכונה ושעובר מספיק חלב לפיו (גם ע"י שמיעת הבליעות וגם ע"י עזרה מקצועית), לנשום עמוק תוך כדי הנקה, לעזור לתינוק לקבל חלב לפה ע"י סחיטה של השד עם היד הפנויה תוך כדי שיונק.